Wie op de Brusselse ring in Anderlecht rijdt, kan er niet naast kijken: het wereldberoemde rode logo op het hoofdkantoor van Coca-Cola aan de Bergensesteenweg. Het populaire drankenmerk geeft in België werk aan 2.200 mensen en levert onze economie elk jaar 1,8 miljard euro op. MR-voorzitter Georges-Louis Bouchez ging vandaag luisteren, kijken en proeven.
The Coca-Cola Company in België, dat zijn ook de merken Fanta, Sprite, Fuze Tea, Power Ade en Minute Maid. “Drieëntachtig procent van al onze dranken voor België en Luxemburg wordt in ons land geproduceerd”, vertelde ceo Carl Lescroart aan de MR-voorzitter. “Naast het hoofdkantoor in Anderlecht zijn er productiesites en distributiecentra in Antwerpen, Gent, Borgloon en in Chaudfontaine en Heppignies in Wallonië.” De afgelopen vijf jaar investeerde Coca-Cola meer dan 150 miljoen euro in België.
Het Amerikaanse bedrijf heeft hier 2.200 werknemers. “Elke job bij Coca-Cola biedt werk aan zeven andere mensen – in totaal goed voor 14.700 onrechtstreekse banen: bij leveranciers, transporteurs, horeca, en in de evenementensector en kleinhandel”, legde Lescroart uit.
“De Belgen drinken elke dag elf miljoen producten van Coca-Cola. Dat komt overeen met één drankje per inwoner. We hebben in ons land bijna honderdduizend verkooppunten.” De frisdrankenproducent biedt consumenten de keuze met een gamma aan suikerhoudende en niet-suikerhoudende dranken.
De multinational met hoofdzetel in Atlanta (Verenigde Staten) koopt elk jaar voor 400 miljoen euro bij Belgische leveranciers en betaalt 975 miljoen belastingen in België. Qua toegevoegde waarde kan dat dus tellen: 1,8 miljard euro per jaar.
“Twintig procent van de prijs van een flesje cola gaat hier naar taksen”, vulde de ceo aan. Dat zorgt ervoor dat veel Belgen hun inkopen over de grens doen. In 2023 kochten ze 217 miljoen liter Coca-Cola-merken in Frankrijk. Daardoor verloor de Belgische distributiesector 200 miljoen euro. De staat liep ook 11 miljoen btw-inkomsten mis. Zonder die grensaankopen zouden er in ons land meer dan vierduizend jobs kunnen worden gecreëerd.
Bouchez weet dat veel sectoren zich zorgen maken over nieuwe belastingverhogingen. Maar hij verzekerde: “We gaan de btw niet verhogen. Dat zou ook de koopkracht van de consumenten aantasten.”
Het meest in het oog springende cijfer is dat van de zwerfvuiltaks. “De kost per inwoner daarvoor ligt in ons land drie tot vijf keer hoger dan in onze buurlanden”, toonde Lescroart met een grafiek. Dat zadelt ons met een concurrentienadeel op en zorgt ervoor dat Belgen meer voor hun frisdrank moeten betalen dan in het buitenland.
Tachtig wetenschappers in België
Georges-Louis Bouchez ging ook kijken in het R&D-centrum van Coca-Cola. Daar werken tachtig wetenschappers aan nieuwe producten, smaken en efficiënte en milieuvriendelijke verpakkingen. Hij mocht er een aantal merken proeven en vergelijken. Hij kreeg er te horen dat de fiscale vrijstelling van bedrijfsvoorheffing voor onderzoekers ervoor zorgt dat Coca-Cola zijn onderzoek en ontwikkeling in België blijft doen. Wetenschappers komen daarvoor vanuit heel Europa, Afrika en het Midden-Oosten naar Brussel.
Coca-Cola bestaat sinds 1886 – exact honderd jaar vóór de geboorte van Bouchez. In 2027 is het Amerikaanse merk honderd jaar actief in België. Een verjaardag die de MR-voorzitter niet zal missen.
